Войта-терапія

 Основними методиками, якими користується фізичний терапевт чи фізичний реабілітолог в процесі реабілітації дітей з проблемами центральної нервової системи на ранніх етапах розвитку є Бобат та Войта терапія.

         Головною метою лікування таких дітей є стимуляція нормального моторного розвитку і профілактика виникнення контрактур і деформацій опорно-рухового апарату.

Принципом Войта-терапії є не тільки вплив на рухову сферу, а й на все тіло загалом: на сенсорну, вегетативну та псіхічну системи. При проведенні терапії спостерігаються зміни частоти пульса, дихання та кров’яного тиску. Основним завданням методики є формування рухових навичок відповідних віку дитини. Для його вирішення використовують рефлекс повзання і рефлекс поворота. Їх основні феномени мають вплив на управління тілом в цілому, його вертикалізацію та можливість руху вперед.

Завдяки Войта-терапії малюк навчиться утримувати голову, активізувати верхній плечовий пояс, навчиться самостійно перевертатися і повзати. Войта-терапія вимагає щоденних занять по 3-4 рази на день (20-30 хвилин) на протязі року.

Патологічні рухові моделі, які виникають при ураженнях нервової системи, можуть коригуватися за допомогою методу рефлекс-локомоції. У практиці застосування методу Войта використовуються два так званих – координаційних комплекси: рефлекс повзання і рефлекс перевороту.

Паралельно з Войта-терапією проходять заняття на фітболі. Малюк виконує прості вправи на утримання голови, нормалізацію м’язового тонусу, тренування вестибулярного апарату, розвиток зорового сприйняття навколишнього світу.

Основні принципи даної методики:

  • змінити патологічний тонус;
  • зробити рухливими нерухомі структури;
  • активувати сплячі м’язові групи і рефлекси;
  • зміцнити слабку мускулатуру тіла;
  • поліпшити якість поз і рухів;
  • підвищити активність і самостійність пацієнта;
  • навчити малюка справлятися з посильними завданнями.