В цьому році до плану роботи КУ СОР – Сумського центру комплексної реабілітації для дітей та осіб з інвалідністю певні корективи були внесені пандемією та вимушеним дотриманням карантинних вимог з причини небезпеки поширення COVID-19. Спричинені події стали підставою відсутності можливості участі дітей Сумської області та інших регіонів України в Сумському обласному фестивалі дитячої творчості «Розмай» та вплинули на перенесення строків його проведення. У вересні 2020 року після послаблення карантинних заходів фестиваль було проведено.
Середина вересня – це тільки початок осені, але в цей день погода була по-весняному теплою та сонячною. Теплою і святковою була атмосфера свята, мабуть через сонячні промінці, що випромінювали своє останнє осіннє тепло, або через блакитне безхмаре небо, з якого спускалися на тоненькому павутинні павучки-вісники «бабиного літа», і разом з ними перелітали сотні червонокрилих жучків-сонечок. Бадьорий та урочистий настрій передавало все навкруги: живописні берега Рибцівського озера, безкрая територія стаціонарного відділення змішаного типу цілодобового перебування Сумського центру комплексної реабілітації для дітей та осіб з інвалідністю, новенька сцена, ландшафтна гірка з молоденькими рослинами, місточком і пеньками-будиночками казкових гномів та яскраво оформлені у бесідках виставки фото-картин сімей вихованців Центру, дитячих картин, написаних маслом, аквареллю, гуашшю.
Вперше фестиваль «Розмай» відбувся у 2003 році, за роки він набував популярності на теренах області, привернув увагу дитячого та дорослого населення до української народної культури, родинної творчості. Традиційно платформою для фестивалю стає відділення змішаного типу цілодобового перебування в селі Рибці, затишна та комфортна атмосфера якого є неодмінним чинником реабілітаційного процесу, сприяє створенню позитивного мікроклімату для адаптації дитини з інвалідністю, її пристосуванню до умов життя. Сьогодні Рибцівська база вважається екологічно чистим куточком, де у відвідувачів є унікальна можливість оздоровитися та відпочити серед затишного лісу, луків, познайомитися з деякими видами рослин, отримати задоволення від контакту зі свійськими тваринами на подвір’ї контактного зоопарку, покататися на конях. Не випадково саме це місце обрано організаторами фестивалю, бо наближення до своїх культурних витоків невід’ємно пов’язане з наближеністю до незайманої природи.
В цей рік фестиваль у чотирнадцятий раз зібрав талановитих дітей та осіб з інвалідністю на одній сцені, згуртував їх родини у спільних творчих заходах.
Головною метою фестивалю є – створення сприятливих умов для дітей з інвалідністю щодо можливості розкрити свій талант, творчий потенціал засобами мистецтва; підготовлення осіб з інвалідністю, фізичними вадами до максимально самостійного життя, забезпечення їх зайнятості; навчання дітей взаємодії в колективі і подоланні психологічних бар’єрів; привернення уваги суспільства, органів влади до потреб людей з обмеженими можливостями.
Мистецтво у духовній свідомості суспільства виступає незмінним засобом зв’язку людини і людства. Виховання дітей та осіб з інвалідністю засобами мистецтва, використання методів арт-педагогіки та арт-терапії набуває сьогодні особливої актуальності, тому фахівці Центру активно використовують форми і методи, що розвивають в дітях моральні якості і творчі здібності.
Програмою Сумського обласного фестивалю дитячої творчості «Розмай» були передбачені виступи колективів Сумщини та гостей з різних областей України, а це 150 дітей з інвалідністю із 15 дитячих колективів.
У 2020 році Фестиваль було проведено за двома формами – очною та дистанційною. У дистанційному блоці Фестивалю представлені відеоматеріали надіслані учасниками 11 колективів Сумщини та Харківщини, а саме: міст Глухова, Охтирки, Конотопа, Шостки, Кролевця, Бурині, Путивлю, селища міського типу Ямполя, Сумського закладу загальної середньої освіти Спеціальної школи Сумської міської ради та колективу міста Харкова. Атмосферу фестивалю створювали колективи, які приїхали брати участь в очному блоці в с.Рибці – це 8 колективів з Білопілля, Сумського району, Ромен та Сум.
Дистанційна форма Фестивалю стала яскравим місточком демонстрації надбань для тих дітей, хто мав бажання розкрити свій творчий потенціал, але не зміг бути присутнім на «великій сцені» Фестивалю. Засобами відеозйомки та монтажу відеофільмів вони продемонстрували вокальні здібності, художні таланти. Завдяки спільній творчості дітей, батьків та педагогів створено відеоматеріали виступів дітей з інвалідністю та доведено, що майже на певній відстані можна отримувати радість, задоволення, мати змогу зблизитися та допомогти один одному якісно проводити реабілітаційний процес і адаптувати дітей до соціального життя.
На виставковому майданчику «Маленький мрійник – великий художник» організовано виставку-конкурс дитячих малюнків, на фото-майданчику «Моя сім’я» створено фотоекспозицію сімейних фото за участю законних представників дітей з інвалідністю.
У програмі Фестивалю умільцями-педагогами були проведені комплексні майстер-класи по створенню виробу «Метелик» у техніці орігамі та виготовленню фігурного прянику «Левеня».
Дані форми роботи викликали у дітей інтерес до технології виготовлення поробок, як з паперу, так і з тіста.
Гості свята могли відвідати творчий майданчик «Рибцівський ярмарок – 2020», де були представлені роботи вихованців з декоративно-прикладного мистецтва, придбати витвір мистецтва, зроблений руками дітей та познайомитися з процесом виготовлення глечиків із глини на електричному гончарному крузі.
Традиційне заняття з іппотерапії було представлено в день Фестивалю розважальним катанням малюків на фаетоні, прогулянкою на конях верхи. Терапевтична місія була продемонстрована юними вершниками, які показали лікувальні вправи, що використовуються під час занять з іппотерапії.
Допомагали підтримувати радісний настрій працівники Центру, перевтілені у хутряних велетнів-ляльок Курча та Зайця, міма-фотографа та художника в береті з палітрою в руках. Вони бавилися з дітьми, фотографувались з сім’ями.
В цьому році Фестиваль відбувся на новенькій сцені. Творчі колективи та учасники фестивалю показували багатогранні можливості мистецтва та розкривали напрямки свого таланту у різних видах музичного, вокального, хореографічного, образотворчого мистецтва.
Концертна програма Фестивалю дитячої творчості «Розмай» була насичена яскравими костюмами, музичними, художніми та акробатичними номерами, що принесли несподіваний феєрверк емоцій та оплесків глядачів. Участь у фестивалі надала можливість дітям самореалізуватися, виразити себе і презентувати свої творчі таланти, зростати духовно, і зрештою, жити повноцінними життям, відчуваючи всю палітру його яскравих і неповторних форм.
«Розмай» – найулюбленішій Фестиваль для колективу Центру, де представлені його головні зірки – діти, таланти яких змогли розкрити педагоги, використовуючи щоденний особливий підхід індивідуально до кожної дитини. Фестиваль «Розмай» в цьому році довів високий організаційний і технічний рівень в роботі всього колективу.
Конкурсну програму Фестивалю оцінювало компетентне журі, яке визначило талановитих конкурсантів і найактивніших учасників:
Голова журі – Любота Віталій Володимирович, член союзу театральних діячів України, режисер і художній керівник Народного театру-студії «Паростки».
Члени журі:
- Богдан Оксана Сергіївна, заступник директора Департаменту, начальник управління фінансів та соціального обслуговування населення;
- Диба Олена Петрівна, режисер, кандидата педагогічних наук, завідувача лабораторії професійної практичної підготовки Факультету івент-менеджменту, феши і шоу-бізнесу Київського національного університету культури і мистецтв;
- Лянной Юрій Олегович, ректор Сумського державного педагогічного університету імені А.С.Макаренка, кандидат педагогічних наук, професор;
- Мальцев Денис Юрійович, директор «Праздничная артель «МальцевЪ»;
- Марченко Тетяна Іванівна, начальник відділу соціальних послуг та соціального захисту осіб з інвалідністю Департаменту соціального захисту населення Сумської обласної державної адміністрації;
- Хіляй Наталія Іванівна, голова Сумської обласної профспілки;
- Сущенко Олена Миколаївна, директор комунальної установи Сумської обласної ради – Сумський обласний центр комплексної реабілітації для дітей та осіб з інвалідністю, кандидат педагогічних наук;
- Цибульська Наталія Олексіївна, начальник відділу культури і туризму Сумської міської ради, Заслужений працівник культури України.
Переможцями онлайн Фестивалю визнано:
У номінації «Яскраві сучасні образи» – Глухівський міський центр комплексної реабілітації для дітей та осіб з інвалідністю, пісня « Діти -Янголи».
https://www.facebook.com/100011328422984/videos/pcb.1443703532683914/1443687219352212/
У номінації «За цілісний образ» – Центр надання соціальних послуг Кролевецької міської ради, пісня «Дощик» у виконанні Ткаченко Софії.
https://www.facebook.com/100011328422984/videos/pcb.1443703532683914/1443687446018856
У номінації «Спеціальний приз журі» – Комунальний заклад Буринської міської ради «Центр комплексної реабілітації дітей з інвалідністю», етюд «Старовинна французька мелодія» у виконанні Фесюн Вікторії.
https://www.facebook.com/100011328422984/videos/pcb.1443703532683914/1443688309352103
У виставці дитячих робіт посіли призові місця:
I місце – КУ Шосткинський районний центр комплексної реабілітації для осіб з інвалідністю»;
II місце – Буринський районний центр комплексної реабілітації для осіб з інвалідністю, Суліменко Дарина – малюнок;
III місце – Путивльський районний центр комплексної реабілітації для дітей та осіб з інвалідністю.
Переможцями конкурсної програми Сумського обласного фестивалю дитячої творчості «Розмай» у номінаціях стали:
«Володар призу глядацьких симпатій»: Білопільський дитячий будинок-інтернат;
«Наймолодший учасник»: Роменський центр комплексної реабілітації;
«Золотий голос Фестивалю»: Карімова Ксенія (вихованець СОЦКРДОІ);
«За любов до народної пісні»: Номеровська Дарія (вихованка СОЦКРДОІ)
«За яскравий сценічний образ»: Кочубей Мілана (вихованка СОЦКРДОІ);
«За оригінальне виконання»: Білопільський дитячий будинок-інтернат;
«Хіт Фестивалю»: Татарченко Матвій (вихованець СОЦКРДОІ);
«За відданість музичному мистецтву»: Шевченко Юрій (вихованець СОЦКРДОІ)
«За чарівність та граціозність»: Танок «Сонячні промені» (вихованці СОЦКРДОІ)
Подія проведення Фестивалю помічена засобами масової інформації рідного міста. Сумський обласний фестиваль дитячої творчості «Розмай» достойно відображено на сторінках місцевих газет «Ваш Шанс» та каналах міського телебачення «СТС», «Суспільне», «Відікон», на сторінках офіційних сайтів Сумської районної державної адміністрації, Департаменту соціального захисту населення, Центру надання соціальних послуг Кролевецької міської ради, на сторінках соціальної мережі Фейсбук.
Завдяки Фестивалю діти з інвалідністю змогли продемонструвати свої мистецькі таланти, вокальні данні, танцювальні здібності, спілкуватися з однолітками, знайти нових друзів, вчитися жити в гармонії з собою та оточуючим світом.
Всі діти отримали подарунки від щедрих спонсорів, які завжди ставали благодійниками і помічниками в організації справжнього свята, а це: департамент соціального захисту населення Сумської державної адміністрації в особі директора Дубровського М.В., директор магазинів та супермаркетів «Кошик» Козир О.В., директор мережі магазинів «Амбар» Лебідь В.М., директор святкової агенції «Рай» Клюковська Кароліна, ректор СНАУ Ладика В.І., продюсер ТОВ «Телекомпанія СТС» Щербакова А.С., директор ТОВ ТРК «Відікон» Братушка Н.А., директор ТОВ ТРК «Академ TV» Клочко С.В., головний редактор «ВС Панорама» Клешко І.С., головний редактор суспільно-ділової газети «Ваш Шанс» Відовіч О.В.
Черговий Фестиваль довів, що завдяки старанням, які приклали до цього директор центру Сущенко О.М., працівники Сумського обласного центру комплексної реабілітації для дітей та осіб з інвалідністю, колектив обслуговуючого персоналу відділення Центру в с.Рибці, батьки і законні представники, що виховують дітей з інвалідністю було проведено прекрасне свято, яке передало атмосферу довіри, гармонії, родинності. «Особливе мистецтво» особливих дітей і сьогодні залишається у добрих спогадах всіх, хто зміг бути його глядачами.
«Особливе мистецтво» особливих дітей і сьогодні залишається у добрих спогадах всіх, хто зміг бути його глядачами.