Паперопластика

Пап’є – маше. “Як зробити або керівництво до дії”

Это изображение имеет пустой атрибут alt; его имя файла - DSC0324-1024x683.jpgПредмети, в основі виготовлення яких використовувалася техніка пап’є-маше, вперше були проведені в Китаї, а широке застосування техніки і популярність пап’є-маше розгорнулося у Франції, звідси пішла назва, що в перекладі з французької означає жатий або «пережований» папір. І якщо в Китаї пап’є-маше використовували для виготовлення шоломів і накладок, то у Франції дана техніка полюбилася і широко застосовувалася для виготовлення ляльок і статуеток, масок і меблів.

Пап’є-маше своїми руками робиться легко при наявності бажання

Для того, щоб зробити самостійно пап’є-маше необхідні наступні матеріали і пристосування:

  1. Папір (газети, туалетний папір, зошитів листи, картонні коробки, лотки з-під яєць і т.д.);
  2. Готовий клей (ПВА або шпалерний) або саморобний клейстер;
  3. Кисті;
  4. Фарби або барвники;
  5. Клейонка для захисту столу;
  6. Вазелін (рідке мило, перетоплений жир, соняшникова олія);
  7. Основа – форма для обклеювання (не обов’язково);
  8. Рукавички (не обов’язково);
  9. Ножиці або ніж.

Коли всі матеріали для творчості підготовлені, залишається вибрати відповідну технологію пап’є-маше для своєї задумки і приступити до реалізації ідеї.

Варіації виготовлення пап’є-маше можна умовно розділити на 3 групи:

Пап’є -маше метод нашарування.

Для даної техніки обов’язкова наявність моделі, яку попередньо змащують вазеліном, а потім пошарово наклеюється вимочений в клеї порвана дрібно папір. Шарів повинно бути багато. Всі верстви накладаються один на одного з природною проміжним просушуванням. Залежно від необхідної товщини і міцності накладають від п’яти і більше шарів. Листкове пап’є-маше найбільш часто використовують при виготовленні карнавальних масок і круглих легких підвісних форм.

Пап’є-маше «Ліплення з паперового тіста»
Для цієї техніки необхідно нарвати папір на дрібні шматочки і залити окропом на кілька годин, щоб папір добре розмокла. Далі папір кип’ятять, віджимають і висушують. Після чого висушений грудку труть на тертку і розбавляють клеєм, ретельно перемішуючи масу для ліплення – «тісто». З маси можна ліпити різні фігурки, як з пластиліну, можна залити масу в заздалегідь заготовлену форму, а можна обліпити нею основу. Все залежить від того, що саме збираєтеся зробити.

Пресоване пап’є-маше
Пап’є-маше виготовляється методом пресування плоских картонних заготовок промазаних клеєм. За таким принципом роблять також ДСП. Пресоване пап’є-маше використовується для формування плоских конструкцій і окремих елементів.
Порада: використовувати для просушування пап’є-маше фени, батареї і нагрівачі можна не для всіх виробів, так як виріб може деформуватися або потріскатись.Незалежно від того який вид виконання пап’є-маше вибираєте, сухий готовий виріб бажано шліфувати, щоб домогтися гладкої поверхні і прибрати заломи, нерівності та інші дефекти. Після шліфування поверхню виробу грунтують і вже, потім забарвлюють, розписують або декорують.

Это изображение имеет пустой атрибут alt; его имя файла - DSC0313-1024x683.jpgПорада: якщо потрібно добитися ідеально рівній поверхні, прибрати пори і нерівності, скористайтеся шпаклівкою. Для цього після шліфування необхідно заґрунтувати саморобку, почекати поки грунтовка вбереться і висохне, потім нанести за допомогою мастихина і шпателя шпаклівку. Дочекатися поки шпаклівка добре, природним способом, висохне і знову відшліфувати виріб за допомогою наждачного паперу (спочатку з більшою зернистістю, потім з меншою). Після чого виріб заґрунтуйте і потім вже офарблюйте і лакуйте. Якщо все зробити правильно і акуратно, вийде бажана ідеально рівна поверхня.
Примітки: кращий варіант для шпаклівки – акрилова, але можна використовувати також гіпсову. Всі вироби, вироби з пап’є-маше, які декоруються розписом або просто розфарбовуються, необхідно на кінцевому етапі роботи, покрити акриловим лаком, для закріплення результату.
Порада: якщо потрібно домогтися додаткової міцності виробу, але при цьому не втратити його легкості, у внутрішні шари пап’є-маше додайте просочену клеєм бавовняну або марлеву тканину. Такий спосіб називають – армування. Армування пап’є-маше використовують при моделюванні форми вручну, без основи. Наприклад, формування скульптури з пап’є-маше. Форма з пап’є-маше готова? Якщо так, то можна відпустити фантазію на волю і приступити до декорування вироби. Дуже красиво і органічно виглядає на виробах їх пап’є-маше декупаж і кракелюр. Не менш цікавими виходять вироби з пап’є-маше, точково розписані контурами. Ну і звичайно не забуваємо про бісер, паєтки, камені і глитер!

  Это изображение имеет пустой атрибут alt; его имя файла - изображение_viber_2020-04-05_22-45-54-1-768x1024.jpgДоступна всім техніка пап’є-маше при підготовці до новорічних свят, ранків, карнавальним вечірок, костюмованим уявленням і т.д. Різна бутафорія, а також карнавальні маски зручно, дешево і легко робляться з паперу в техніці пап’є-маше.
Техніка пап’є-маше незамінна і широко застосовується для виготовлення різної театральної атрибутики, декорацій та ляльок. Практично будь-яку декоративну річ можна зробити з використанням пап’є-маше, проявивши фантазію і терпіння. На користь цього твердження виступають майстри зі своїми унікальними роботами, одночасно дивовижними по красі і формам і, такими простими за внутрішнім змістом.
 Майстерність рук деяких умільців настільки велика, що дивлячись на роботи, зроблені в техніці пап’є-маше, мимоволі дивуєшся, наскільки сильно і красиво звичайний папір може перетворитися. До того ж багато хто з нас навіть не здогадуються, дивлячись на красиві вироби, що заховано всередині, і в якій техніці виконувалися ті чи інші роботи. Популярна пап’є-маше технологія дуже варіативна і доступна для дитячої творчості, до того ж це дешевий спосіб зробити своїми руками красиві вироби і сувеніри до свят. Єдиний мінус даної техніки полягає в тому, що така творча робота не підходить для гидливих натур і непосид. Консистенція і зовнішній вигляд маси для ліплення пап’є-маше виглядають, м’яко кажучи, неприємно. До того ж багато дорослих вибирають для творчості інші більш щадні манікюр творчі техніки. Ліплення пап’є-маше вимагає посидючості і терпіння, так як вся робота проходить в кілька етапів, тому для тих, хто звик робити вироби швидко, варіант з пап’є-маше також не підходить.
Это изображение имеет пустой атрибут alt; его имя файла - изображение_viber_2020-04-05_22-45-59-1.jpg9_-1-768x1024.jpgПорада: для тих, кому необхідно розвивати в собі посидючість, заняття пап’є-маше виступлять в ролі методичного прийому, а для тих, кому шкода забруднити руки і нігті, можна використовувати тонкі, щільно облягають руки гумові рукавички, в яких тактильне сприйняття притупиться зовсім небагато.Вироби пап’є-машедуже різноманітні і привабливі, підходять як для індивідуальної творчості, так і для колективної роботи. Найпоширенішими варіантами виробів з пап’є-маше для дітей є тарілки і панно, вази, а також об’ємні вироби – муляжі у вигляді овочів і фруктів.

 

https://www.facebook.com/100011328422984/videos/pcb.1493450154375918/1493449084376025/

Это изображение имеет пустой атрибут alt; его имя файла - изображение_viber_2020-04-05_22-45-59-1-1024x768.jpgПап’є-маше –це унікальна техніка створення виробів з паперу: від простих сувенірів та іграшок до предметів меблів та інтер’єру .

Існує 3 способи виготовлення пап’є-маше:

Перший спосіб передбачає використання шаблону (форми будь-якого предмета). На шаблон шарами наклеюють шматочки мокрого паперу.

Другий спосіб полягає в створенні паперового тесту, з якого ліпиться фігурка.

Третій спосіб – це склеювання пластин твердого картону. Варто відзначити, що в деяких виробах використовують всі три способи. Щоб продовжити термін служби виробу, його покривають прозорим лаком.

Это изображение имеет пустой атрибут alt; его имя файла - изображение_viber_2020-04-05_22-46-01-768x1024.jpg Техніка пап’є-маше один з напрямків артерапії, яка дає можливість дитині подивитись на світ об’ємно, відчути форми, створити їх самостійно. Робота з різними за структурою матеріалами збагачує сенсорний досвід дитини. Особливість технологічного процесу добре розвиває дрібну моторику, зорово-рухову координацію, координує пап’є-маше один з напрямків артерапії, яка дає можливість дитині подивитись на світ об’ємно, відчути форми, створити їх самостійно. Робота з різними за структурою матеріалами збагачує сенсорний досвід дитини. Особливість технологічного процесу добре розвиває дрібну моторику, зорово-рухову координацію, координує роботу двох рук одночасно, розвиває точність рухів кистей рук у просторі, поліпшує координацію рухів пальців, сприяє розвитку правильного ритму рухів, допомагає навчитися диференціювати м’язові зусилля, покращує просторове орієнтування,  тренує точність рухів у часі, та плавність рухів, знімає скутість і напруженість м’язів рук та пальців. Віддалений у часі результат творчих зусиль виховує у дитини вміння чекати, що  в свою чергу тренує емоційно-вольову сферу. Довгоочікуваний готовий виріб спонукає повірити  у свої сили, у свій талант не тільки дитину, а й її батьків.

Это изображение имеет пустой атрибут alt; его имя файла - изображение_viber_2020-04-05_22-46-00-1.jpg7_-1-768x1024.jpgЗа допомогою систематичних занять у техніці пап’є-маше інтенсивніше розвиваються такі психічні процеси:

  1. сприйняття (цілісність і структурність образу);
  2. увага (концентрація і стійкість);
  3. пам’ять (зорова і кінестетична);
  4. мислення (просторове, креативне);
  5. мовлення.

  Займаючись пап’є маше, дитина освоює нові і необхідні в подальшому житті способи роботи з інструментами, а також опановує різними видами художньої діяльності – малюванням, аплікацією, навиком моделювання. Не можна не відзначити позитивний вплив пап’є-маше на розвиток таких особистісних якостей, як акуратність, терплячість, зосередженість. Опановуючи технікою пап’є-маше, дитина вчиться контролювати свої емоції, таким чином, даний вид прикладного мистецтва впливає і на емоційно-вольову сферу розвитку особистості. Для кожного заняття підібрані завдання, які сприяють розвитку дрібної моторики в залежності від рівня моторно-рухового та психічного розвитку. 

Это изображение имеет пустой атрибут alt; его имя файла - изображение_viber_2020-04-05_22-46-00-1-768x1024.jpgВ процес заняття включені вправи з пальчикової гімнастики. Необхідною умовою у виробленні рухових, слухових і мовленнєвих навичок є багаторазове повторення матеріалу.  Більшість вправ виконуються на основі показу та спільних дій з педагогом. Оволодіваючи ними, діти удосконалюють рухові навички, у них розвивалося м’язове відчуття, просторове орієнтування та координації. Вправи з розвитку дрібної моторики вивчені на корекційних заняттях, рекомендується виконувати дітям вдома разом з батьками, для більш якісного закріплення результату.

https://www.facebook.com/100011328422984/videos/1301551626899106/?id=100011328422984

Батьківщиною техніки пап’є-маше вважається Китай, де було винайдено папір. Китайці використовували пап’є-маше для виготовлення шоломів, збруї та інших речей, яким надавали жорсткість за допомогою багатьох шарів папірусу та клейстеру. Такі предмети були виявлені під час розкопок, що відносяться до династії Хань (202 до н. Е. – 220 н. Е.). У Європі вперше техніка пап’є-маше було використана у Франції на початку XVI століття для виготовлення прекрасних ляльок. Слово «пап’є-маше» перекладається з французької мови як «жований папір» або «рваний папір». Згодом, ця техніка стала застосовуватися для виробництва табакерок, підносів, іграшок, свічників, дзеркальних рам, декоративної ліпнини. Самі поширеними є два способи створення виробів з пап’є-маше. Перший – це ліплення з маси, що складається з м’якого паперу і клейової речовини (клей ПВА, клейстер, шпалерний клей). Другий являє собою наклеювання рваного папери шарами, цей вид ще називають машируваня. Останнім часом дуже часто став зустрічатися третій новий спосіб – плетіння з газет.

Техніка пап’є-маше абсолютно не складна, але вимагає акуратності і терпіння. Процес виготовлення задуманої речі, може затягнутися на кілька днів через довгі проміжки часу для сушки матеріалу. Але витрачений час не пропаде задарма, адже в результаті, своїми руками, можна створити найрізноманітніші речі, такі як декоративні елементи інтер’єру, шкатулки, скарбнички, статуетки, маски, ляльки, брязкальця і ​​багато іншого. Пап’є-маше, нерідко поєднують з технікою декупаж. Такий союз дає можливість створювати воістину справжні шедеври.

Техніка плетіння з газетних трубочок Майстрині з давніх часів займалися плетінням кошиків, коробів та інших предметів побуту. Для цього використовували природні матеріали. Але тепер не потрібно збирати гілки та інші матеріали, досить взяти газети.

Поговоримо про економію. Припустимо, ви сидите вдома і придумуєте собі заняття: хочеться щось зробити своїми руками, але ви рахуєте кожну копійку і не можете собі дозволити витратити гроші на дорогі матеріали для рукоділля: хорошу пряжу або, скажімо, якісний бісер …Озирніться! Ви знайдите навколо себе найрізноманітніші матеріали для захоплюючого рукоділля, які накопичується у вас, займають місце і в кінці кінців відноситься в сміттєвий контейнер …
     Это изображение имеет пустой атрибут alt; его имя файла - image-24.pngВигадники-умільці давно вже винайшли чудове ремесло – плетіння з газет і журналів. Зокрема, плетіння кошиків з газет нині може змагатися з плетінням з лози: матеріал і дешевше, і багато в чому зручніше. Техніка плетіння з газет і журналів чудова і те, що немає ніяких обмежень в розмірі паперової «лози»: паперові фрагменти легко з’єднуються і можуть нарощуватися до нескінченності. Можливо, в міцності такі вироби поступаються звичайним плетеним кошиках, але якщо їх правильно обробити і знайти їм відповідне застосування, вони прослужать довго. А вже наскільки майстерність плетіння з газет і журналів просто і доступно кожному, ви переконаєтеся дуже скоро – тільки почніть.

Это изображение имеет пустой атрибут alt; его имя файла - image-25.pngВ розмірі паперової «лози»: паперові фрагменти легко з’єднуються і можуть нарощуватися до нескінченності. Можливо, в міцності такі вироби поступаються звичайним плетеним кошиках, але якщо їх правильно обробити і знайти їм відповідне застосування, вони прослужать довго. А вже наскільки майстерність плетіння з газет і журналів просто і доступно кожному, ви переконаєтеся дуже скоро – тільки почніть.А вже наскільки , основний матеріал для рукоділля – звичайний папір. Это изображение имеет пустой атрибут alt; его имя файла - image-26.pngВона може бути будь-який, але оптимальний варіант – журнальні сторінки або нинішні кольорові газети (хоча можна використовувати будь-які). Більш щільні листи (наприклад, обкладинки) можуть послужити для каркасних деталей – наприклад, кутових стійок при плетінні прямокутних корзин або коробів із газет.

Крім паперу, вам знадобиться клей, ножиці (або ніж), в’язальний спиця (краще № 1,5-2) і гачок для в’язання. Гачок потрібен для протягування кінців «лози» між рядами (наприклад, в кінці роботи, коли потрібно сховати край). Спиця ж – ваш основний інструмент для скручування паперових трубочок.

Это изображение имеет пустой атрибут alt; его имя файла - image-28.pngЛист повинен бути прямокутним, шириною 10-15 см, довжиною 30-50 см (чверть газетного аркуша або половина журнального – надалі ви виберете для себе оптимальний розмір). Розмістіть паперову смугу на столі (або на долоні) так, щоб до вас була звернена вузька сторона. Покладіть вязальную спицю на лівий нижній кут листка (якщо ви правша! – якщо лівша, то на правий) під кутом 45 градусів і, щільно притискаючи і притримуючи папір, починайте обертати спицю.

 Коли весь листок буде скручений, змастіть клеєм куточок і притисніть його до трубки.

Это изображение имеет пустой атрибут alt; его имя файла - image-30.pngВи помітили, що діаметри у кінців трубочки різні? Це важливо: завдяки цій «воронці» ви будете подовжувати плетіння, вставляючи їх одну в одну. Існують різні техніки плетіння з газет, розглянемо одну з них.

Спіральне плетіння Это изображение имеет пустой атрибут alt; его имя файла - image-31.png

  1. Отже, на початку роботи необхідно взяти три довгі трубочки і викласти з них сніжинку таким чином, щоб кути між трубочками становили 60 градусів. Месце, де трубочки схрещуються бажано промазати клеєм ПВА.Это изображение имеет пустой атрибут alt; его имя файла - image-33.png
  2. 4-ту робочу трубочку укладаємо на сніжинку, утворюючи трикутник. Плетіння ведемо проти годинникової стрілки.
  3. Нижню трубочку, яка знаходиться під робочою, піднімаємо і укладаємо на сусідню трубочку.
  4. Таким чином плетемо по колу.Это изображение имеет пустой атрибут alt; его имя файла - image-35.png
  5. Для рівного виробу беремо основу потрібного діаметра, яку будемо обплітати.
  6. 2-ий ряд продовжуємо в тій жe техніці плетіння з газетних трубочок по спіралі. Вузлики, які утворюються в результаті плетіння, будуть розташовуватися по спіралі.
  7. Післе завершення плетіння, останню трубочку заправляємо під верхню стійку і закріплюємо клеєм ПВА. Решта стирчати кінці так само закріплюємо клеєм ПВА і після висихання обрізаємо впритул до вузликах.Это изображение имеет пустой атрибут alt; его имя файла - image-39.png
  8. Готовий виріб фарбуємо морилкою по дереву. (Я віддаю перевагу саме цієї фірми). Колір морилки підходить такий: дуб, темний дуб, тик, каштан … Темний колір добре зафарбовує текст на газетному папері.
  1. Покриваємо клеєм ПВА для міцності. Після висихання покриваємо лаком.Это изображение имеет пустой атрибут alt; его имя файла - image-41.png