Всі відділення психолого-педагогічного напрямку реабілітації займають ключову позицію в реабілітаційному процесі: від кваліфікації педагогів, особистісних якостей і професійної компетентності залежить якість надання соціальних послуг дітям з інвалідністю та рівень задоволення попиту законних представників. Професійна компетентність педагогів напряму впливає на процес розвитку установи, на визначення загального стандарту якості реабілітаційних послуг та статусу КУ СОР – Сумський обласний центр комплексної реабілітації для дітей та осіб з інвалідністю на рівні реабілітаційних центрів області, України.
Методична діяльність є одним з провідних компонентів системи управління корекційного процесу та здійснення реабілітаційних послуг в умовах роботи Центру. Визначальним ресурсом здійснення реабілітаційної діяльності й умовами забезпечення її результативності є педагогічні кадри, якість роботи яких залежить від ефективності методичної діяльності.
Мета діяльності методичного кабінету Центру – створення інформаційно-методичної бази для педагогічних працівників, забезпечення умов для проектування їх самоосвітньої діяльності та вдосконалення рівня професійної кваліфікації .
Тому місія методичного відділу – сприяння комплексному розвитку реабілітаційної установи, здійснення реальної адресної допомоги педагогічним працівникам у розвитку професійної майстерності, підвищенні творчого потенціалу при наданні реабілітаційних послуг дітям та особам з інвалідністю.
Кадрове забезпечення та кваліфікаційний рівень педагогів
Протягом року Центр на достатньому рівні був забезпечений педагогічними кадрами. В установі працювало 34 педагогічних працівники. Високоякісні психолого-педагогічні послуги надавалися спеціалістами, які мають вищу педагогічну освіту.
За кваліфікаційними категоріями педагогічні працівники розподілилися наступним чином: вищу кваліфікаційну категорію мають 7 (20,6 %) педагогів, першу кваліфікаційну категорію – 5 (14,7 %), другу кваліфікаційну категорію – 10 (29, 5%), кваліфікаційну категорію «спеціаліст» – 5 (14,7), асистент – 5 чоловік (14,7 %), кандидат наук, доктор філософії – 2 (5,8 %) (діаграма 1).
По одному педагогу мають педагогічне звання «старший вчитель», «учитель-методист».
Аналіз системи корекційної роботи психолого-педагогічного напрямку
Головна мета діяльності психолого-педагогічного напрямку – психолого-педагогічне адаптування дитини до суспільства через залучення її до індивідуальної та спільної діяльності, при цьому акцентуючи свою увагу на нових реабілітаційних трендах, програмах, методиках, розширюючи спектр реабілітаційних послуг, упроваджуючи нові методики, складаючи та розроблюючи реабілітаційні програми.
Система комплексної реабілітації для дітей з інвалідністю формується на підставі індивідуального плану реабілітації (з урахуванням віку, складності діагнозу, супутніх патологій, форми, ступеня важкості й специфіки порушення психічних функцій і захворювання), який розробляється реабілітаційною комісією Центру згідно рекомендацій лікарсько-консультативної комісії медичного закладу за напрямками реабілітації: медична, фізична, психолого-педагогічна та соціально-побутова. У Центрі організовані та надавалися послуги з комплексної реабілітації (абілітації), які дозволяли якісно відновити фізичний, психологічний і соціальний статус дітей та осіб з інвалідністю. Дані послуги були спрямовані на розвиток та коригування порушень розвитку, навчання основним соціальним та побутовим навичкам, розвиток здібностей, створення передумов для інтеграції дітей з інвалідністю у суспільство.
Протягом 2024 року фахівці психолого-педагогічної служби Центру працювали відповідно до річного плану, індивідуальних, перспективних планів та розкладу занять, здійснювали соціальну реабілітацію, психолого-педагогічну діагностику, корекцію, консультування, допрофесійну реабілітацію, формували життєво-необхідні навички, розвивали естетичний смак, пізнавальну сферу та світогляд дітей.
Практична діяльність педагогічних працівників спрямована на формування та розвиток культурно-гігієнічних навичок самообслуговування, соціально-середовищної адаптації, соціально-культурної реабілітації дітей з інвалідністю та ґрунтувалась на максимальному використанні збережених можливостей, що допомагало поступово активізувати порушені чи недорозвинуті функції організму. Корекційно-розвивальні заняття були зорієнтовані за напрямками психологічної реабілітації, логопедичної корекції, направлені на реабілітаційно-відновлювальну роботу засобами арт-терапії, пісочної анімації, снюзлентерапії, казкотерапії, музикотерапії, кераміки (глинотерапії), гончарства, трудотерапії, передбачали навчання основам комп’ютерної грамотності, образотворчої діяльності, художньо-рельєфного ліплення, соціально-побутового напрямку (виготовленню пряників) та оволодіння основними видами трудової діяльності. Зміст роботи педагогів передбачав різноманітні заняття, ігри, майстер-класи, орієнтовані на розвиток сенсорних вмінь та навичок, дрібної моторики, комунікативної діяльності, формування компенсаційних способів діяльності, опануванням основними соціально-побутовими навичками. Корекційні індивідуальні або групові заняття з дітьми з інвалідністю за психолого-педагогічними напрямками проводилися в обладнаних сучасними меблями, інтерактивним приладдям приміщеннях, за адресою: пр. Лушпи Михайла, б.16.
У корекційному процесі педагоги використовували освітні програми Міністерства освіти і науки України, методичні посібники, рекомендації Міністерства соціальної політики України, альтернативні програми виховання і навчання осіб із психофізичними особливостями розвитку.
Для законних представників були представлені консультації педагогічних працівників щодо проведення в домашніх умовах корекційних занять з розвитку вмінь та навичок дітей, а також майстер-класи, психологічні тренінги.
Оперативно та якісно формувалися фоторепортажі за результатами проведених соціокультурних заходів, інформаційні статті на сайті Центру та сторінці соціальної мережі Фейсбук. Активними дописувачами матеріалів стали практичний психолог Сущенко Олена Миколаївна, заступник директора Бездідько Наталія Володимирівна та інші педагогічні працівники.
На педагогічних радах конструктивно вирішувалися актуальні питання корекційно-реабілітаційної роботи відповідно до поставлених завдань. На належному рівні забезпечено організацію та проведення заходів з розвитку професійної компетентності та підвищення кваліфікації педагогічних працівників всіх структурних підрозділів Центру.
ДІЯЛЬНІСТЬ МЕТОДИЧНИХ ОБ’ЄДНАНЬ
Засідання методичних об’єднань протягом 2024 року проводились відповідно до затверджених планів роботи. Особлива увага приділялась обговоренню, впровадженню в реабілітаційний процес дітей з інвалідністю елементів нових методик. Засідання МО були підготовлені і проведені в традиційній і нетрадиційній формі (круглий стіл, педагогічна майстерня, дискусія, виступи з досвіду роботи). Це забезпечило ефективнішу та якіснішу роботу, давало педагогам можливість розширювати теоретичні знання з питань, які розглядалися, знайомило з досвідом роботи колег. Ефективно впроводжувалася комп’ютерна підтримка, залучалися до роботи інноваційні гаджети (камери, диктофони, мікрофони, модулятори голоса, масажери…) Перед кожним засіданням членам МО заздалегідь було відоме коло обговорюваних проблем, пропонувався список літератури, яку можна використовувати в процесі підготовки до завдання. Постійно повідомлялося про можливість відвідати майстер-класи та прослухати безкоштовні онлайн-вебінари. Позитивним стало те, що кожен педагог прагнув поділитися з колегами теоретичними й практичними знаннями з питань організації роботи, що застосовуються на заняттях і зі свого особистого досвіду, застосуванню сучасних педагогічних технологій.
Головними завданнями педагогічного колективу Центру є створення умов для забезпечення реабілітації дітей та осіб з інвалідністю з подальшою можливістю їх ефективної адаптації в активному соціальному житті та забезпечення соціально-комунікативних потреб дітей з інвалідністю.
Важливу роль в процесі реабілітації та адаптуванні дітей з інвалідністю відіграють спільні заходи педагогічної та медичної реабілітації. Саме компетенція педагогів-реабілітологів, практичних психологів, дефектологів, логопедів, соціальних педагогів, фізреабілітологів та всіх, хто є учасниками реабілітаційного процесу, надає дитині шанс бути адаптованим до майбутнього життя.
З метою створення оптимальних умов для науково-методичної переорієнтації педагогічних працівників в роботі з дітьми з інвалідністю, підвищення рівня педагогічної майстерності педагогів, пошуку нових форм і методів корекції, нових підходів до проведення реабілітаційного процесу дітей з інвалідністю, впровадження в практичну роботу нових наукових ідей, методик, технологій, передового педагогічного досвіду та для забезпечення колективного керівництва методичною роботою в установі, були створені 3 методичні об’єднання:
Згідно з основними реабілітаційними заходами та напрямками психолого-педагогічної діяльності, що використовуються педагогічними фахівцями Центру, діяльність методичних об’єднань спрямовувалася на розвиток творчої особистості педагога і дитини. Головні напрямки методичної роботи були зосереджені на наданні дієвої допомоги педагогічним працівникам у підвищенні їхньої професійної майстерності, створенні творчої атмосфери, яка б сприяла пошуку кращих технологій педагогічної праці, ефективному втіленню інновацій в реабілітаційний процес.
У 2024 році педагогічний колектив був зорієнтований на реалізацію науково-методичної проблеми: «Впровадження сучасних технологій, методів та інноваційних соціально-культурних проектів у корекційно-розвивальний процес як засіб виховання соціальної активності у дітей та осіб з інвалідністю». За основу в плануванні методичної роботи покладено закони України «Про реабілітацію осіб з інвалідністю в Україні», «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», нормативно-правові акти Міністерства соціальної політики України та департаменту соціального захисту населення Сумської обласної державної адміністрації, що регулюють відносини у соціальній сфері.
У Центрі склалася певна система методичної роботи. Вся її структура підпорядкована удосконаленню професійно-педагогічної майстерності педагогічних кадрів, вивченню і використанню на практиці сучасних досягнень психолого-педагогічної науки і передового педагогічного досвіду.
Активна діяльність педагогічних працівників у роботі методичних об’єднань сприяла не лише розвитку професійної діяльності, але й активізувала особистісний потенціал кожного педагога, створила умови для пошукової творчості. Традиційним у проведенні педагогічних рад стало використання мультимедійних технологій, що сприяло підвищенню її ефективності та розвитку професійної компетентності педагогів. Педагогічні ради за темами: «Компетентне використання запроваджених методик, авторських ідей, знахідок та надбань педагогів Центру, їх практичне втілення у процес реабілітації» та «Впровадження сучасних технологій, методів та інноваційних соціально-культурних проектів у корекційно-розвивальний процес як засіб виховання соціальної активності у дітей та осіб з інвалідністю» сприяли підвищенню фахової компетентності педагогів, систематизації дій з якісного використання запроваджених методик, авторських ідей, знахідок та надбань педагогів Центру та позитивно вплинули на подальше вивчення і впровадження технологій компетентнісного навчання, ознайомлення з досвідом реалізації компетентнісного підходу в реабілітації дітей з інвалідністю.
У цьому році робота педагогічного колективу спрямована на забезпечення реалізації пріоритетних завдань:
- удосконалення системи безперервної освіти й самоосвіти педагогів шляхом реалізації науково-методичної проблеми Центру та індивідуальних методичних проблем за напрямком діяльності кожного педагога;
- створення оптимальних умов для підвищення фахового рівня педагогів, удосконалення рівня їх професійної кваліфікації;
- упровадження інноваційних педагогічних технологій, методів та прийомів у процес комплексної реабілітації дітей з інвалідністю;
- формування індивідуальної, ефективної системи педагогічної діяльності педагогічних працівників у корекційній роботі;
- упровадження в практичну діяльність ідей педагогічного співробітництва;
- сприяння написанню статей педагогами та висвітленню питань корекційно-розвивальної роботи у фахових виданнях.
Робота методичних об’єднань була направлена на вдосконалення методичної підготовки, фахової майстерності педагогічних працівників, вдосконалення методики проведення реабілітаційних занять з дітьми з інвалідністю. На засіданнях методичних об’єднань були опрацьовані нормативно-правові документи, що стосуються організації реабілітаційного процесу в установі, обговорювалися організаційні питання (підготовка і проведення загальних заходів Центру, оформлення виставок, участь дітей та їх родин у конкурсах), розглядалися актуальні питання щодо методик проведення корекційних занять, відбувався огляд та обговорення новинок педагогічної фахової літератури, періодичних видань «Дефектолог» та «Психолог», програми розвитку дітей з аутизмом «Розквіт», програми розвитку дітей з розумовою відсталістю «Оберіг», наукових статей.
Робота методичних об’єднань організована відповідно до наказу по Центру від 05.01.2023 № 28 «Про організацію методичної роботи з педагогічними працівниками у 2024 році».
Педагогічним колективом Центру активно проводиться методично-пошукова робота, результатом якої стали:
Методичний посібник «Візуальне навчання “крок за кроком” за програмами С. Баклі “Дивись і вчись” та “Нумікон” для дітей із загальним психічним недорозвитком», розроблена практичним психологом Нечипоренко Н.В. та вчителем-реабілітологом Савельєвою Т.Г. у 2014 році та затверджена на засіданні Методичної ради з питань реабілітації інвалідів та дітей-інвалідів при Міністерстві соціальної політики України від ______2014 № ____.
«Авторська програма з логопедичної корекції дітей із загальним недорозвиненням мовлення в умовах реабілітаційного центру», розроблена логопедом Самбур Л.І. у 2013 році та затверджена на засіданні Методичної ради з питань реабілітації інвалідів та дітей-інвалідів при Міністерстві соціальної політики України від 13.06.2014 № 1.
Методичний посібник «Особливості організації діяльності служби соціального патронату в умовах центру соціальної реабілітації дітей-інвалідів», розроблений соціальним педагогом Дяченко Н.В. та затверджений на засіданні Методичної ради з питань реабілітації інвалідів та дітей-інвалідів при Міністерстві соціальної політики України від 13.06.2014 № 1.
Методичний посібник «Арт-терапія – унікальний спосіб знайти вірний шлях реалізації у соціумі дітей з обмеженими можливостями», підготовлений педагогічним колективом Центру за ухвалою Вченої ради Сумського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти (протокол № 10 від 30 травня 2013 р.). та затверджений на засіданні Методичної ради з питань реабілітації інвалідів та дітей-інвалідів при Міністерстві соціальної політики України від 17.12.2013 № 3.
Методичні рекомендації «Іпотерапія в реабілітації дітей-інвалідів», розроблений колективом авторів (Сущенко О.М., Рябоконь Н.О. та ін.), затверджений на засіданні Методичної ради з питань реабілітації інвалідів та дітей-інвалідів при Міністерстві соціальної політики України від 01.06.2012 № 2.
Методичні рекомендації “Використання арт-терапії у реабілітації дітей з інвалідністю“, розроблений колективом авторів (Сущенко О.М., Хабленко Н.М., Шевченко О.М.), ухвалено Вченою радою Сумського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти № 9 від 27 вересня 2018 року.
Ці посібники внесені до бази передового педагогічного досвіду Сумського обласного інституту післядипломноі педагогічної освіти.