Порушення сенсорики, тобто реакції на подразнення органів відчуття, може бути повернене. Відновлюється ця важлива сфера людської активності особливими методами.
Провідне місце серед них посідає снюзлентерапія (заняття в “темній” сенсорній кімнаті).
Використовуючи мультисенсорне середовище можна скорегувати недоліки психо-фізичного розвитку і поведінку дітей з особистісними проблемами:
– створити позитивний емоційний фон та допомогти подолати порушення в емоційно-вольовій сфері (зменшити тривожний стан, агресію, навчити саморегуляції, знизити м’язову та психоемоційну напругу);
– розширити світогляд і просторові уявлення, розвивати творчі здібності та уяву дітей, корегувати порушення в пізнавальній сфері.
Щоб заняття зі снюзлентерапії були ефективні, дитина повинна добре ознайомитися із середовищем “темної” сенсорної кімнати, відчувати себе комфортно, вільно, без емоційної напруги. У цьому незвичайному приміщенні зібрані різноманітні стимули, які є ігровими замінниками реальних предметів та явищ. Дитина дізнається, що звичайний для неї світ, звичні речі стають зовсім іншими, чарівними.
Тут можна плавати та пірнати в “сухому” басейні (кульки), спостерігати за жителями підводного царства (колона з бульбашками та рибками), за світлячками (шнур дюралайт). А ще можна сховатися в різнокольоровому водоспаді (світловий душ) та милуватися чарівною дзеркальною кулею з безліччю відблисків, що нагадують “сонячних” зайчиків, чи сніг, що падає. Відчути себе справжнім чарівником, граючись “магічною” кулею (світильник “Плазма”) та керувати зоряним світлом (настінне панно “Зоряне небо”).
Заняття в “чарівній” кімнаті розвивають і активують у дітей сенсорні функції, сприяють соціально-психологічному та особистісному розвитку дитини, дають своєрідний поштовх на шляху пізнання нею навколишнього світу.
Системи сприйняття людини до кінця не вивчені. Але те, що сенсорна кімната є незамінним мультисенсорним середовищем для адаптації дітей до умов навколишнього світу – підтверджений факт.
https://www.facebook.com/100011328422984/videos/1504225233298410
https://www.facebook.com/100011328422984/videos/1504226583298275
https://www.facebook.com/100011328422984/videos/1504226463298287
“Сухий душ” – таку незвичайну назву має одне з обладнань кімнати сенсорної інтеграції. Це – шатро з яскравими, різнокольоровими атласними стрічками, які закріплені на горизонтально підвішеному обручі. Стрічки спускаються донизу, немов струмені води, в яких можна сховатися від зовнішнього світу, стояти під ними, проходити через них, торкаючись обличчям, слухати їх шелест, що особливо підходить та необхідно для аутичних дітей.
Головна мета у використанні цього обладнання – гармонізувати психоемоційний стан дитини, створити затишок, забезпечити антистресову атмосферу в новому незнайомому середовищі. Під час виконання вправ, яскравий “сухий душ” забирає всю увагу малюка, усуває почуття тривоги, страху, емоційних перевантажень. А ще ці різнокольорові “струмені” стимулюють тактильні відчуття: до них приємно торкатись та перебирати в руках. Це багатофункціональне обладнання також можна використовувати для закріплення сенсорних еталонів та математичних уявлень.
“Сухий душ” – ефективне обладнання для пробудження у дитини емоційних позитивних почуттів через ігри та вправи з ним, що допомагає пробудити зацікавленість навіть у найпасивніших, зробити корекційно-реабілітаційний процес непомітним та бажаним. Ігри із “сухим душем” відновлюють гармонію з навколишнім світом, розвантажують та зміцнюють нервову систему, забезпечують енергетичний позитивний заряд.
Пізнання дитиною навколишнього світу починається з відчуттів, зі сприймання. Але на ранніх етапах розвитку, з огляду на різні обставини, можуть виникати порушення нервової системи: гіпер- або гіпочутливість, проблеми з дрібною та загальною моторикою, з координацією рухів, тобто дисбаланс певних сенсорних стимулів. Ці порушення негативно впливають на такі важливі сфери життя, як: освоєння рухових навичок, емоції, ігрова діяльність, регуляція поведінки, навчання та соціальна взаємодія.
Одним із сучасних засобів збалансування сенсорних порушень є методика сенсорної інтеграції. Ця терапія допомагає дитині відчувати себе комфортно та насолоджуватися новими сенсорними відчуттями, адаптує її до навколишнього життя та подальшого розвитку.
Заняття із сенсорної інтеграції проводять в спеціально підготовленій безпечній кімнаті, яка обладнана так, щоб дитина могла експериментувати зі своїм тілом з мінімальною страховкою дорослого.
Одним із улюблених тренажерів для дітей на заняттях сенсорної інтеграціі є еластична панчоха. Це простий і водночас геніальний виріб, який виконує роль багатофункціонального тренажера для тіла та уяви. Далеко не кожній дитині легко навчитися контролювати положення свого тіла в просторі. З еластичною панчохою це можна зробити значно простіше. Її розмір повинен бути меншим за зріст дитини. Тіло опирається тиску натягнутої тканини – відбувається сильна дія на пропріоцептивну систему. Завдяки силі, яку дитина докладає, залежатиме і результат.
https://www.facebook.com/100011328422984/videos/1504783843242549
Порушення сенсорики, реакції на подразнення органів відчуття, може бути повернене. Відновлюється ця важлива сфера людської активності, особливими методами. Провідне місце серед них посідає снюзлентерапія (заняття в ” темній” сенсорній кімнаті).
Використовуваючи мультисенсорне середовище можна скорегувати недоліки психо-фізичного розвитку і поведінку дітей з особливими потребами:
– створити позитивний емоційний фон та допомогти подолати порушення в емоційно-вольовій сфері (зменшити тривожний стан, агресію, навчити саморегуляції, знизити
м’язову та психоемоційну напругу);
– розширити світогляд і просторові уявлення, розвивати творчі здібності та уяву дітей, корегувати порушення в пізнавальній сфері.Щоб заняття зі снюзлентерапії були ефективні, дитина повинна добре ознайомитися із середовищем “темної” сенсорної кімнати, відчувати себе комфортно, вільно, без емоційної напруги. У цій незвичайній кімнаті зібрані різноманітні стимули, які є ігровими замінниками реальних предметів та явищ. Дитина дізнається, що звичайний для неї світ, звичні речі стають зовсім іншими, чарівними.
Тут можна плавати та пірнати в “сухому” басейні (кульки), спостерігати за жителями підводного царства (колона з бульбашками та рибками), за світлячками (шнур дюралайт). А ще можна сховатися в різнокольоровому водоспаді (світловий душ) та милуватися чарівною дзеркальною кулею з безліччю відблисків, що нагадують “сонячних” зайчиків чи сніг, що падає. Відчути себе справжнім чарівником, граючись “магічною” кулею (світильник ” Плазма”) та керувати зоряним світлом (настінне панно “Зоряне небо”). Заняття в “чарівній” кімнаті розвивають і активують у дітей сенсорні функції, сприяють соціально-психологічному та особистісному розвитку дитини, дають своєрідний поштовх на шляху пізнання нею навколишнього світу.
Системи сприйняття людини до кінця не вивчені. Але те, що сенсорна кімната є незамінним мультисенсорним середовищем для адаптації дітей до умов навколишнього світу – підтверджений факт.
https://www.facebook.com/100011328422984/videos/pcb.1506154786438788/1506153823105551
https://www.facebook.com/100011328422984/videos/pcb.1506154786438788/1506153719772228
https://www.facebook.com/100011328422984/videos/pcb.1506154786438788/1506153893105544