«Розмай»

11 СУМСЬКИЙ ОБЛАСНИЙ ФЕСТИВАЛЬ ДИТЯЧОЇ ТВОРЧОСТІ “РОЗМАЙ”

Сумський обласний центр соціальної реабілітації дітей-інвалідів є унікальною установою для дітей з особливими потребами. Завдяки підтримці Сумської обласної державної адміністрації та обласної ради спеціалісти успішно впроваджують нові й ефективні методи й методики в реабілітації дітей-інвалідів.

IMG_0655 1Саме сяйво дитячої творчості, що є життєдайним джерелом радості і щастя, надихнуло започаткувати обласний фестиваль дитячої творчості «Розмай». Ініціативу запалювати нові зірочки на мистецьких горизонтах Сумщини взяв на себе колектив Сумського обласного центру соціальної реабілітації дітей-інвалідів.

Історія фестивалю бере початок у 2003 році. Відтоді з року в рік фестиваль «Розмай» набував популярності на теренах області, залучаючи все більше і більше дітей. За 10 років у ньому прийняли участь більше 2,5 тис. обдарованих і талановитих дітей з обмеженими  можливостями Сумщини. Він традиційно проводиться на базі відділення змішаного типу (с. Рибці) Сумського обласного центру соціальної реабілітації дітей-інвалідів і у ньому щороку демонструють свої здібності у різних номінаціях (вокальний та розмовний жанр, хореографія, пантоміма, фокуси) більше 200 дітей-інвалідів із районів та міст Сумської області. Фестиваль збирає дітей з обмеженими можливостями в одну дружну, єдину родину, де діти можуть поділитися своїми мріями, проблемами, продемонструвати свої таланти, поспілкуватися з однолітками. У ювілейному Фестивалі прийняли участь 16 колективів із 17 міст і районів Сумської області (кількість дітей-інвалідів близько 200).

Фестиваль дитячої творчості «Розмай» – це завжди феєрверк фантазії, фонтан емоцій і, взагалі, особливе довгоочікуване свято для нас, яке проходить під девізом: «Рости сміючись! Розвивайся граючи! Легко долай труднощі! Впевнено іди до своєї мрії!».

Мета Фестивалю – сприяння реабілітації та соціальній адаптації дітей-інвалідів засобами мистецтва, пошук нових талантів та їх підтримка, забезпечення рівних можливостей дітей з особливими потребами, створення сприятливого соціуму для розвитку творчого потенціалу, виявлення їх індивідуальності в усіх жанрах мистецтва, розширення кругозору та розвитку, інтелектуального рівня, творче спілкування між дітьми, фахівцями реабілітаційних установ та обмін досвідом. Участь у фестивалі надає можливість їм самореалізуватися, представити свої творчі доробки, зростати духовно, і зрештою, жити повноцінним життям, відчуваючи всю палітру  його яскравих і неповторних форм.

Програма Фестивалю завжди цікава та насичена. Учасники могли не лише продемонструвати свої здібності, відчувши себе співаками, танцюристами, акторами, а й удосконалити свої вміння опановувати нові для них види мистецтва. Концертною програмою складалася з номерів художньої дитячої самодіяльності у виконанні дітей з особливими потребами, які відвідують реабілітаційні установи Сумської області. 028-2IMG_4331IMG_4482IMG_4510IMG_4521IMG_4557IMG_4571

Фестиваль – це не тільки демонстрація талантів юних обдарувань, а й проведення майстер-класів «Створи невеличке диво своїми руками» у техніках «скрапбукінг» та «художньо-рельєфне ліплення», а також виставка конкурсних малюнків «Ми за мир».

У ході Фестивалю було організовано традиційну виставку-продаж дитячих робіт „Рибцівський ярмарок”, де представлені роботи декоративно-прикладного мистецтва. Для дітей, які взяли участь у виставці, – вишивка, бісероплетіння, мереживо, орігами, художня обробка деревини, пап’є-маше, декупаж, плетіння з природних матеріалів стали засобом реабілітації та терапії, допомагають перебороти важкі недуги і відчувати радість життя. 

IMG_3552 IMG_3547 IMG_3546 IMG_3540

У другій половині дня всі діти були задіяні у розважально-дозвільній програмі: катання на велосипеді, козацькі розваги, катання на фаетоні, човнах та прийняли участь у роботі Арт-кафе спільно з учнями Сумської спеціалізованої школи IIII ступенів №29).100_0458 1 100_0440 1

Усі колективи отримали диплом учасника Фестивалю. За підсумками роботи журі, найкращі виступи, переможці у виставці дитячих робіт „Ми за мир” були відзначені грамотами, подяками, подарунками та дипломами лауреатів Фестивалю IIII ступенів.

Під час проведення Фестивалю діти змогли не тільки реалізувати свій творчий потенціал, зустрітися з друзями, поспілкуватися з ними, а й активно відпочити, помилуватисяся краєвидами.

Дуже важливо дбати про таланти, розвивати творчість, адже це не лише обєднує дітей з особливими потребами, а й формує почуття взаємодопомоги та колективізму.

Надзвичайно важливо, що учасники Фестивалю  можуть перебувати на фестивалі разом з батьками, друзями, товаришами, що дає можливість залучити до участі в ньому навіть тих дітей, які потребують сторонньої допомоги і тому досить часто залишаються осторонь багатьох заходів. І для багатьох дітей області фестивалі «Розмай» є першим досвідом у розкритті творчих здібностей, спілкуванні, налагодженні дружніх стосунків. Спілкуючись між собою вони підтримують один одного, діляться досвідом, розширюють світогляд. Організатори Фестивалю постійно дбають про зручність, доступність та безбар’єрність середовища, до послуг учасників і волонтери Української академії банківської справи національного банку України (ректор – Козьменко С.М.), які надають допомогу. Як показав час (10 років) Фестивалі забезпечують вагомий вплив на життя дітей та молоді з особливими потребами, змінюючи його на краще. Кожен учасник може відчути себе співаком, танцюристом, актором, тобто спробувати себе в ролях, які були раніше недоступні, і дійсно повірити в себе, свої сили. На плечі організаторів лягає наполеглива, нелегка праця з проведення фестивалю, адже щороку їм доводиться долати багато проблем, пов’язаних з недостатнім фінансуванням. І щоразу докладаючи зусиль, фестиваль проходить, бо його з нетерпінням чекають і діти, і дорослі, готуються до нього протягом року, сподіваються на довгоочікувану зустріч з друзями.

DSC_3347 1

Свято завжди проходить у тісній співпраці з сім’єю. Організатори Фестивалю впевнені, що від того наскільки правильно розуміють у сім’ї мету і задачі музично-естетичного, художнього виховання, наскільки усвідомлюється сила емоційного впливу музики, образотворчого мистецтва, літератури, в значній мірі залежить процес формування культури дитини-інваліда. Батьки разом із дітьми із задоволенням приймають участь у концертних програмах, виставках малюнків та виробів декоративно-ужиткового мистецтва. Спільна творчість приносить радість і задоволення всім учасникам, зближує дітей та дорослих, створює основу дитячо-батьківських відносин.

Організатори Фестивалю прийняли рішення та запропонували учасникам провести Фестиваль стилізований, тобто всі учасники обов’язково повинні бути у вишиванках. Відповідне рішення виховує національну свідомість та  підкреслює, що ми – діти своєї батьківщини України. Адже вишивка – це унікальне мистецтво народної графіки української нації. Вона зберегла і несе в собі нашу багатовікову культуру.Сучасна вишивка має глибокий зв’язок з традиціями народної вишивки, зберігає свій духовний зміст і доводить, що народне мистецтво як і народна пісня – це велике надбання нашої багатовікової культури. А виховання любові до рідної культури, до рідного села чи міста, до рідної мови, традицій національного одягу – це завдання першочергового значення сьогодення.